Pirma pensijų pakopa

Pradžia » Paslaugos » Pensijų pakopos » Pirma pensijų pakopa

I pensijų pakopa yra valstybinė pensijų sistema, kitaip vadinama ,,Sodros“ pensijos išmoka. Ji yra privaloma visiems dirbantiems ir yra mokama iš socialinio draudimo įmokų, kurias sumoka visi dirbantys bei socialinio draudimo įmokas mokantys asmenys. Įmokos surenkamos į socialinį draudimą nėra skirtos vien tik pensijų išmokoms, dalis surenkamų mokesčių paskirstoma motinystės, nedarbo bei kitoms išmokoms padengti. 

Skirtingai nei kitose pensijų pakopose, pinigai nėra kaupiami ateičiai ar investuojami, todėl negaunama jokia investicinė grąža, o turtas ar kitaip tariant būsimos pensijų išmokos nėra paveldimos. I pakopa pensijų lankstumo prasme yra nedidelė, nes gana stipriai priklauso nuo politinių sprendimų, o išmokos dydį bei santykį su darbo užmokesčiu nustato LR Seimas.

Kokios yra sąlygos norintiems gauti I pakopos pensijos išmoką?

Bazinę ,,Sodros“ pensiją gauna visi asmenys, kurie gyveno bei dirbo Lietuvoje ne mažiau nei 15 metų. Kuo didesnis atlyginimas ir žmogaus sukauptas būtinasis darbo stažas, tuo didesnė bus pensijos išmoka, kuri beje turi nustatytas lubas. I pakopos pensijos išmokos dydžiui įtakos turi sukauptas darbo stažas, taškų suma, bazinės pensijos rodiklis ir apskaitos vieneto vertė tais metais, kuomet asmuo išeina į pensiją. Visus pensijų išmokų rodiklius ir apskaičiuojamas vertes galite rasti „Sodros“ internetinėje svetainėje.

I pakopos pensija – kokie privalumai?

Vienas pagrindinių privalumų, jog pensiniame amžiuje asmuo gaus išmoka, kuri prognozuojamai gali siekti apie 30 proc. buvusių aktyvių pajamų. Nors tai ir nedidelė, tačiau užtikrinta suma, kuri senatvėje galės padengti tam tikrą dalį bazinių žmogaus išlaidų. Verta žinoti ir tai, jog pensijos išmokos yra indeksuojamos, kitaip tariant, didinamos kiekvienais metais atsižvelgiant į didėjantį darbo užmokestį Lietuvoje.

Kokie trūkumai I-oje pensijų pakopoje?

Pagrindinė problema yra ta, kad dirbantys žmonės išlaiko dabartinius pensininkus, o dirbančiųjų mažėja dėl mažėjančio gimstamumo Lietuvoje ir mūsų demografinės padėties. Eurostat duomenimis 1991 metais vieną žmogų vyresnį nei 65 metų išlaikė 6,02 darbingo amžiaus žmonių. Tuo tarpu 2021 metais vyresnį nei 65 metų žmogų išlaikė 3,26 darbingo amžiaus žmonių. Prognozuojama, kad 2040 metais vyresnius nei 65 metų žmones išlaikys 1,97 darbingo amžiaus žmonių, o 2080 metais išlaikys tik 1,68 darbingo amžiaus žmonių. Tokiu atveju dirbančiųjų ir mokančių mokesčius ateityje mažės, o kaip šią problemą spręs Lietuvos vyriausybė dar nėra aišku. Prieš kurį laiką pasigirdo kalbos apie pensinio amžiaus ilginimą. Ar taip bus tiesa dar pamatysime. O tuo tarpu mums dabar jau reikia galvoti, kaip pasirūpinti oresne senatve.

Kodėl verta papildomai kaupti kitose pensijų pakopose?

Norint senatvėje gyventi oriai ar būti finansiškai nepriklausomiems, vien tik ,,Sodros“ pensijos gali neužtekti. Šioje pakopoje gaunami pensijos išmokų pinigai įprastai padengia tik bazines išlaidas, tokias kaip maistas, vaistai ar komunaliniai mokesčiai. Tuo tarpu papildomas kaupimas – galimybė išėjus į pensiją užsitikrinti pakankamai pajamų ir tokiu būdu palaikyti įprastą gyvenimo lygį: keliauti, rūpintis sveikata, realizuoti save mėgstamoje veikloje ar įsigyti norimus pirkinius. 

Specialistai rekomenduoja, jog žmogaus pinigų dalis pensijoje turėtų sudaryti bent 70 proc. buvusių pajamų, tačiau ,,Sodros” pensijos išmokos dydis, prognozuojant, gali sudaryti tik apie 30 proc. buvusių pajamų. Kaupiant papildomai II pakopoje, savo pensiją vidutiniškai galima padidinti dar apie 20 proc. ar daugiau, buvusių pajamų. Jeigu kaupiama ir III pensijų pakopoje, tokiu atveju galima dar papildomai sukaupti per gyvenimą apie 30 proc. buvusių žmogaus pajamų. Tai yra trijų pakopų pensijų sistema, kuri papildo viena kitą, leidžia užsitikrinti pakankamai pajamų iš skirtingų šaltinių ir tokiu būdu turėti finansiškai saugesnę ateitį. 

Kur kreiptis dėl papildomo pensijų kaupimo?

Nors daugelis mūsų nenorime galvoti apie gyvenimą senatvėje, norint turėti finansiškai stabilią ateitį, reikia priimti protingus finansinius sprendimus jau šiandien. Nežinote kokia pensijų kaupimo strategija Jums yra tinkamiausia? Kreipkitės į igd.lt asmeninių finansų bei investicijų valdymo ekspertus. Užpildykite puslapio apačioje esančią užklausos formą ir gaukite nemokamą asmeninę mūsų specialisto konsultaciją. Susisiekite su mumis ir mes padėsime Jums  priimti informuotus sprendimus, vedančius finansinės laimės link!

Registruotis konsultacijai

Konsultacija nemokama. Atsakome per 24 val.

*Būtina užpildyti, kad galėtume su Jumis susisiekti.