Antra pensijų pakopa

Pradžia » Paslaugos » Pensijų pakopos » Antra pensijų pakopa

Galimybė kaupti papildomai II pensijų pakopoje, Lietuvoje atsirado nuo 2004 metų.  Ši pensijų pakopa yra iš dalies savanoriška, nes gyventojai turi teisę, prieš juos valstybei įtraukiant į kaupimą, atsisakyti joje dalyvauti. II pakopa yra pagrįsta kaupimo principu, kai mokamos nustatytos procentinio dydžio įmokos nuo kaupiančiojo darbo užmokesčio bei suteikiamos skatinamosios įmokos iš valstybės kiekvienam kaupiančiajam. Kiekvieno žmogaus į kaupimą skiriamos įmokos skiriasi, nes taupymui atidedama suma priklauso nuo gaunamo darbo užmokesčio neatskaičius mokesčių. Įmokos yra valdomos pasirinktos pensijų kaupimo bendrovės ir investuojamos finansų rinkose. Sukauptos sumos išmokėjimas vyksta sulaukus pensinio amžiaus. 

Istorija. 

Pensijų fonduose kaupiama socialinio draudimo įmokų dalis, skirtų senatvės pensijai nuo 2004 m. buvo nustatyta 2,5 proc., 2005 m. – 3,5 proc., 2006 m. jau 4,5 proc. O 2007 – 2008 metais buvo 5,5% nuo pensijų kaupimo draudžiamųjų pajamų. Ekonominės krizės laikotarpiu nuo 2009 metų liepos 1 dienos kaupiamosios įmokos dydis buvo sumažintas ir nustatyta – 2 proc. asmens draudžiamųjų pajamų. Nuo 2012 m. – 1,5 proc., o 2013 m. – 2,5 proc. asmens draudžiamųjų pajamų.

2013 m. įmokos į dalyvio asmeninę pensijų sąskaitą pradėtos mokėti iš trijų šaltinių: iš „Sodrai“ sumokėtos įmokos, papildomos dalyvio lėšomis mokamos pensijų įmokos ir valstybės biudžeto lėšų. Kaupiančiajam pasirašius pensijų kaupimo sutartį po 2013 m. sausio 1 d. nuo 2014 m. pensijų įmokos dydis susidarė iš 2 proc. „Sodros“ įmokos, papildomos 1 proc. dalyvio pajamų įmokos ir 1 proc. pensijų įmokos iš valstybės biudžeto lėšų. Kitaip tariant tapo modeliu 2+1+1.

Nuo 2016 m. papildomos dalyvio lėšomis mokamos įmokos dydis buvo 2 proc. dalyvio pajamų, o iš valstybės biudžeto už dalyvį mokamos įmokos dydis – 2 proc. Kaupimo modelis tapo 2+2+2. Jeigu kaupiantysis nepasirinko papildomai skirti 2 proc. įmokų, tuo tarpu iš valstybės biudžeto jis nebuvo skatinamas 2 proc. Toks II pakopos pensijų kaupimo dalyvis kaupė pagal modelį 2+0+0.

Nuo 2019 metų sausio 1 d. įsigaliojo nauja kaupimo formulė: neliko „Sodros“ mokėjimų pensijų fondams, o savo senatvei kaupti norintys žmonės galėjo pervesti 3 proc. nuo savo atlyginimo, tuo tarpu valstybė prie asmens kaupimo prisidėjo 1,5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio. 

Jei žmogus iki šiol dalyvavo kaupime pagal 2+2+2 modelį, jis iškarto pradėjo mokėti viso dydžio įmoką (3 proc.). Kaupimo formulė tapo 3+1,5 pagal naują mokesčių sistemą, sujungus darbdavio ir darbuotojo mokamus mokesčius. Išsamią II pakopos istoriją rasite čia.

Ar galima kaupti II pensijų pakopoje papildomai?

Tokia galimybe galima pasinaudoti. Kaupiantysis gali kaupti daugiau nei 3 proc. nuo savo darbo užmokesčio. Už papildomas įmokas jam bus taikoma gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata. O jeigu darbdavys mokės papildomas įmokas į darbuotojo II pakopos kaupimą, tai tuomet jis už papildomas įmokas galės pasinaudoti pelno mokesčio lengvata.

II pakopos pensija – kokie privalumai?

Pagrindinis privalumas, jog kaupiami pinigai investuojami į žmogaus gyvenimo ciklo fondus, kurie paskirstomi į investicines rizikas pagal žmogaus amžių. Pensiniame amžiuje asmuo turės daugiau pinigų ir galės gyventi oriau. Gaus išmoka, kuri prognozuojamai gali siekti apie 20 – 30 proc. buvusių aktyvių pajamų. Tai bus suma, kuri prisidės prie gaunamos I pakopos (Sodros) pensijų išmokos senatvėje. 

II pakopoje kaupiami pinigai yra atskirti nuo pensijų kaupimo bendrovių turto ir laikomi pasirinkto banko depozitoriume prižiūrint Lietuvos bankui.

Kokie trūkumai II-oje pensijų pakopoje?

II pakopos pensijų sistema labai dažnai keitėsi nuo 2004 metų. Keitėsi kaupimo sistemos ir galiausiai visas kaupimo principas. Dar iki 2026 metų buvo numatyta Sodros dalį didinti nuo 2 proc. iki 3,5 proc., bet priėmus naujus mokesčių ir pensijų kaupimo įstatymus nuo 2019 m. liepos 1d. buvo pakeistas visas kaupimo principas ir Sodros dalies visai neliko. O kokie pakeitimai bus ateityje kaupiant II pakopoje sužinosime tik ateityje.

Iki pensinio laikotarpio žmogus kaupiamos sumos negali atsiimti. O jeigu tai vienintelis žmogaus sukauptas kapitas ir jam prireikia gyvybiškai svarbių pinigų, deja jis jų net ir dalinai neatsiims. Tokiu būdu verta turėti finansines apsaugas(draudimus), jei kažkas nutiktų netikėto su mūsų sveikata. Turint draudimus, apdraustasis išmokas gaus iš draudimo kompanijos ir tokiu būdu sumažins finansinę naštą atsitikus netikėtoms traumoms ar dėl ligos.

Kokios yra sąlygos norintiems gauti II pakopos pensijos išmoką?

Sulaukus išankstinės pensijos arba užtarnauto pensijos laikotarpio, kaupiantysis kreipiasi į savo bendrovę, kurioje kaupia pinigus ir susitinka konsultacijai su vadybininku-konsultantu. Įsivertinę sukauptos sumos dydį, kaupiantysis pasirenka vieną iš išmokėjimo būdu ir gauna išmokas.

Kokie yra sukauptos sumos išmokėjimo būdai?

Sukauptos lėšos II pakopos pensijų kaupimo bendrovėje gali būti išmokamos šiais būdais:

  • Vienkartine išmoka;
  • Periodinėmis išmokomis;
  • Anuitetu(3 anuitetų pasirinkimai: standartinis, paveldimas standartinis ir atidėtasis).

Aktualu! Kol kaupiančiojo lėšos yra pensijų fondo bendrovėje, kaupiant arba gaunant periodines išmokas, jos yra paveldimos. Pasirinkus gauti anuiteto išmokas, didžioji dalis II pensijų pakopoje sukauptų lėšų gali būti paveldimos. Viskas priklausys nuo kaupiančiojo pasirinkto anuiteto metodo.

Kodėl verta papildomai kaupti kitose pensijų pakopose?

Norint senatvėje gyventi oriai ar būti finansiškai nepriklausomiems, vien tik ,,Sodros“ pensijos ir II pakopos išmokų gali neužtekti. Šiose pakopose gaunami pensijos išmokų pinigai įprastai padengs apie 50 proc. gyvenimo išlaidų. Tuo tarpu papildomas kaupimas – galimybė išėjus į pensiją užsitikrinti pakankamai pajamų ir tokiu būdu palaikyti įprastą gyvenimo lygį: keliauti, rūpintis sveikata, realizuoti save mėgstamoje veikloje ar įsigyti norimus pirkinius. 

Specialistai rekomenduoja, jog žmogaus pinigų dalis pensijoje turėtų sudaryti bent 70 – 80 proc. buvusių pajamų. ,,Sodros” pensijos išmokos dydis, prognozuojant, gali sudaryti tik apie 30 proc. buvusių pajamų. Kaupiant papildomai II pakopoje, savo pensiją vidutiniškai galima padidinti dar apie 20 proc. ar daugiau, buvusių pajamų. Jeigu papildomai kaupiama III pensijų pakopoje, tokiu atveju galima dar sukaupti ir prisidėti prie savo I ir II pakopų dalies apie 30 proc. buvusių žmogaus pajamų. Tai yra trijų pakopų pensijų sistema, kuri papildo viena kitą, leidžia užsitikrinti pakankamai pajamų iš skirtingų šaltinių ir tokiu būdu turėti finansiškai saugesnę ateitį. 

Kur kreiptis dėl papildomo pensijų kaupimo?

Nors daugelis mūsų nenorime galvoti apie gyvenimą senatvėje, norint turėti finansiškai stabilią ateitį, reikia priimti protingus finansinius sprendimus jau šiandien. Nežinote kokia pensijų kaupimo strategija Jums yra tinkamiausia? Kreipkitės į igd.lt asmeninių finansų bei investicijų valdymo ekspertus. Užpildykite puslapio apačioje esančią užklausos formą ir gaukite nemokamą asmeninę mūsų specialisto konsultaciją. Susisiekite su mumis ir mes padėsime Jums  priimti informuotus sprendimus, vedančius finansinės gerovės link!

Registruotis konsultacijai

Konsultacija nemokama. Atsakome per 24 val.

*Būtina užpildyti, kad galėtume su Jumis susisiekti.